logo

Call us : 06788 – 242205

Click here for Online Complaint Management System (POCSO E-Box)

House System

Since JNVs have been established throughout the country names of the Houses reflect all India character to create a feeling of oneness not only among the Vidyalaya’s but among the children who migrated in Class IX from one Hindi region to Non-Hindi region.Keeping this in view our students are divided into 8 Houses (4 Junior & 4 Senior).Boys stay in 8 dormitories, while Girls in 2 dormitories in the Houses named as ARAVALLI, NILGIRI, SHIVALIK & UDAIGIRI with A & B categories,which denote the names of Mountain ranges across the country.

LIST OF HOUSE SCHOOL CAPTAINS, HOUSE CAPTAINS & CLASS CAPTAINS

Sl No

Designation

Name

1

School Captain (Boy)   CHINMAY CHANDAN PARHI.

2

School Vice-Captain (Boy) ABHIJIT DEHURY

3

School Captain (Girl)  DEBASHREE BERA

4

School Vice-Captain (Girl) SOUMYASHREE BHOI

5

Girls A Captain SUMATI MALLIK

6

Girl’s B Captain ANULIPTA MOHANTY

HOUSE WISE CAPTAINS – SENIOR

1

ARAVALI 1. MANO KRISHNA SINGH. (PREFECT)2. SUSHIL KUMAR BAL(V.PREFECT)

2

NILGIRI 1. EVEN MARSHAL MURMU. (PREFECT)2. DIBYAJYOTI NAIK(V.PREFECT)

3

SHIVALIK 1. LOKESH PANIGRAHI. (PREFECT)2. PRIYA SARATHI PANDA(V.PREFECT)

4

UDAIGIRI 1. DEEPAK KU BEHERA. (PREFECT)2. ASISH KUMAR BEHERA(V.PREFECT)

HOUSE WISE CAPTAINS – JUNIOR

1

ARAVALI 1. SAGAR SETHI. (PREFECT)2. SURAJ KUMAR HANSDA(V.PREFECT)

2

NILGIRI 1. A LUCKYJIT NAYAK. (PREFECT)2. DEBNIRMALYA PATRA(V.PREFECT)

3

SHIVALIK 1.LALU PRAKASH SINGH. (PREFECT)2. JYOTIRMAY SETHI(V.PREFECT)

4

UDAIGIRI 1. SATYAJIT MOHANTY. (PREFECT)2.  MANOJ SETHI(V.PREFECT)

GIRLS CAPTAIN

1

GIRLS’ SENIOR SUMATI MALLIK.(PREFECT)
BANASMITA PATRA(VICE-PREFECT)

2

GIRLS’ JUNIOR ANULIPTA MOHANTY.(PREFECT)
SULAGNA PATI.(VICE-PREFECT)

CLASS CAPTAINS

1

XII-SC PRIYA SARATHI PANDA
SWAGATIKA MOHANTY

2

XII-COM SUSHIL KUMAR BAL
JHARANA OJHA

3

XI-SC ANSHUMAN MOHANTY
SOUMYA GIRI

4

XI-COM BAJUN SOREN
SANJEEB KUMAR BEHERA

5

X-A DEBABRATA BHANJA
STITIPRAJNA PANDA

6

X-B BARIAL HEMBRAM
DEBASISH NANDI

7

IX-A ABHIJIT JENA
ABHINASH BEHERA

CLASS CAPTAINS

8

IX-B BIBHU KAYAN PATRA
DEBAJYOTI ARUKH

9

VIII-A ANUP KUMAR CHANDA
ARUNANSHU JENA

10

VIII-B JITESH MAHAKUD
SATYASNIGDHA PANI

11

VII-A BUDHIRAM SINGH
SAISMITA MISHRA

12

VII-B JAYANTA SETHI
PANKAJ KUMAR MAHALIK

 

LIST OF HOUSE MASTER FOR THE SESSION 2013-2014

Sl

House Name

Name Of House Masters & Associate House Masters

Designation

1

ARAVALI-A

MR.M.KPATI

PGT-ECO

2

ARAVALI-A

MR.H.K.NAIK

PGT-CHEM

3

NILGIRI-A

MR.B.SAHU

PGT-MATHS

4

NILGIRI-A

MR.A.K.SINGH

PGT-HIS

5

SHIVALIK-A

MR.A.BHATT

PGT-COM

6

SHIVALIK-A

MR.S.AHIRWAR

PGT-CS

7

UDAIGIRI-A

MR.M.D.GIRI

PGT-PHY

8

UDAIGIRI-A

MR.S.K.SAHU

PGT-ENG

9

ARAVALI-B

MR.S.C.MISHRA

SUPW –TEACHER

10

ARAVALI-B

MR.D.C.TRIVEDI

TGT-HINDI

11

NILGIRI-B

MR.K.C.BEHERA

TGT-ODIA

12

NILGIRI-B

MR.K.K.ROUT

MUSIC –TEACHER

13

SHIVALIK-B

MR.N.MISHRA

TGT-S.ST

14

SHIVALIK-B

MRS.K.L.SAMAL

LIBRARIAN

15

UDAIGIRI-B

MR.A.K.NANDI

TGT-MATHS

16

UDAIGIRI-B

MR.T.K.DAS

ART-TEACHER

17

GIRLS-A

MRS. S.SARAF

TGT-MATHS

18

GIRLS-A

MRS.A.SINGH

TGT-ENG

19

GIRLS-B

MISS M.PANWAR

TGT-HINDI

20

GIRLS-B

MRS.B.LAHIRI

TGT-ENG